Z Małopolska w II Wojnie Światowej
24 czerwca 1942 r.
Na ulicach, w lokalach i na wiślanej plaży na Zwierzyńcu w Krakowie przeprowadzono łapankę, zatrzymanych wywieziono na roboty do Rzeszy. W czasie akcji przed sklepem przy ul. Królowej Jadwigi 16 zastrzelono subiekta Gustawa Szwarcenberga.
Przy próbie aresztowania w domu przy ul. Twardowskiego 99 w Krakowie policja zastrzeliła uciekającego żołnierza Armii Krajowej podharcmistrza Władysława Mitkowskiego.
W Krakowie policja aresztowała Jana Marchewczyka „Ciupaga”, organizatora komórki Polskiej Partii Robotniczej w Zakładach Zieleniewskiego. Został on wywieziony do KL Auschwitz i tam rozstrzelany 14 marca 1943.
W Krakowie policja aresztowała Marcina Sycza, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej Wolność Równość Niepodległość, członka zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Miejskich. Został on wywieziony do KL Auschwitz i tam rozstrzelany 11 września 1942.
W Krakowie policja przeprowadziła aresztowania wśród inteligencji. Zatrzymano 120 osób.
W krakowskiej Ubezpieczalni Społecznej policja aresztowała czterech lekarzy i pracownika administracyjnego.
Grupa wypadowa Gwardii Ludowej Polskiej Partii Robotniczej z Płaszowa dowodzona przez Leonida Czetyrkę „Kolka” wykoleiła na stacji w Płaszowie transport wojskowy. Zginęło 40 żołnierzy Wehrmachtu, przerwa w ruchu trwała 12 godzin.