Z Małopolska w II Wojnie Światowej

We wrześniu 1939 r. w Małopolsce:

1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30


W Krakowie został zmobilizowany do Komendy Wojewódzkiej Policji Państwowej działacz socjalistyczny Antoni Pajdak.

W czasie kampanii wrześniowej 1939 r. profesor okulista Kazimierz Wincenty Majewski opatrywał w Klinice Okulistycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego i w Szpitalu św. Łazarza rannych przywożonych z frontu.

Na terenie koszar 8. pułku ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego w podkrakowskim Kobierzynie Niemcy zorganizowali obóz jeńców wojennych.

Poaustriackie więzienie Montelupich w Krakowie Wehrmacht przekazał w połowie września 1939 r. do dyspozycji Policji Bezpieczeństwa. Komendantem został później mianowany SS-Obersturmführer Willi Hemsing.

W połowie września 1939 r. w Krakowie rozpoczęła działalność współorganizowana przez Tadeusza Jakuba Dobrowolskiego konspiracyjna grupa „Silesia”.

Pod koniec miesiąca w Krakowie funkcjonował już Tajna Organizacja Wojskowa, jednym z jej czlonków był podporucznik rezerwy Andrzej Kuczalski.

Od września grupę konspiracyjną o wywodząca sie z Polskiej Partii Socjalistycznej organizował w Krakowie Mieczysław Bobrowski.

Rozpoczęła działalność Tymczasowa Komisja Szkolna pod kierunkiem Tadeusza Lehr-Spławińskiego w Krakowie.

Wiesław Zapałowicz „Miś” rozpoczął organizację konspiracyjnej grupy harcerskiej na bazie 6. Krakowskiej Drużyny Harcerzy.

Jan Szumiec, Józef Krupa, Antoni Duński i NN „Jakub” założyli w Krakowie niemającą nazwy (nieformalną) grupę młodzieży wywodzącej się z Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej, Czerwonego Harcerstwa, Organizacji Młodzieżowej Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego i Żydów z „Haszomer”. W 1941 r. przekształciła się ona w organizację dywersyjną, która została wchłonięta przez Związek Walki Wyzwoleńczej, a później przez Polską Partię Robotniczą.