Z Małopolska w II Wojnie Światowej

W maju 1942 r. w Małopolsce:

1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31

SS-Brigadeführer i generał major policji Gerhard Winkler został odwołany ze stanowiska dowódcy Policji Porządkowej w Generalnym Gubernatorstwie. Pełnił urząd od 11 września 1941 r. Na stanowisko to wrócił z Hamburga SS-Gruppenführer Herbert Becker.

SS-Obersturmführer Kurt Reinhold Heinemeyer kazał rozstrzelać 15 Żydów zamiast 20 Polaków w odwecie za sabotaż grupy Leonida Czetyrki „Czarny”.

W więziennym warsztacie naprawy i demontażu radioodbiorników na Montelupich w Krakowie pracował podpułkownik Jan Cichocki "Kabat".

Norbert Michta został zatrzymany w Skalbmierzu i przeznaczony do wywózki na roboty do Rzeszy. Zwolniono go z punktu zbiorczego w Miechowie po otrzymaniu przez niemieckiego urzędnika wysokiej łapówki

Stanowisko komendanta Związku Odwetu Okręgu Kraków Armii Krajowej objął Stefan Dul "Olszyna".

Szefem Oddziału III Sztabu Okręgu Armii Krajowej Kraków został rotmistrz Zygmunt Antoni Józef Szydek "Wiatr", "Zygmunt".

Do Krakowa powrócił z Warszawy Stanisław Czapkiewicz "Sprężyna" i rozpoczął organizowanie struktur wywiadu Stronnictwa Demokratycznego i Armii Kraowej.

Kapitan Adam Stabrawa "Borowy" ze stanowiska szefa sztabu Powiatu Myślenice  Narodowej Organizacji Wojskowej został przeniesiony na stanowisko zastępcy komendanta Podokręgu Kraków-Miasto Narodowej Organizacji Wojskowej.

Bojówka Gwardii Ludowej Polskiej Partii Socjalistycznej Wolność Równość Niepodległość spaliła magazyn poczty polowej Wehrmachtu na Dworcu Głównym w Krakowie. Uczestnikiem akci był m.in. Józef Proficz "Czarny".

Bojówka Gwardii Ludowej Polskiej Partii Socjalistycznej Wolność Równość Niepodległość podpaliła niemieckie samochodowe warsztaty remontowe przy ulicy Kamiennej. Uczestnikiem akci był m.in. Józef Proficz "Czarny".

Szymon Dudek "Wrzos" prowadził w Zbigałach rozmowy z Norbertem Michtą i Henrykiem Jaroszem "Swen", w czasie których zawarto porozumienie o współpracy pomiędzy Ludową Strażą Bezpieczeństwa, a Kompanią Dozorowania im. generała Władysława Sikorskiego. Jednym z efektów tych rozmów było przejście Norberta Michty do ruchu ludowego, przydzielono go do plutonu Ludowej Straży Bezpieczeństwa w Słaboszowie.

Wanda Janczak "Pliszka" została po aresztowaniu męża przeniesiona z Łodzi do Obwodu Gorlice Ludowego Związku Kobiet.

W Łagiewnikach odbyła się narada członków Polskiej Partii Robotniczej. Wzięli w niej udział, m.in. Stefan Kuczfał i Marian Szafarski.

Patrol NN „Czarnego” (?) z Gwardii Ludowej Polskiej Partii Socjalistycznej podpalił drewniany barak na krakowskim dworcu przeznaczony na wojskowe przesyłki pocztowe. (porównaj z akcją Leonida Czetyrki "Czarny")

Leonid Czetyrko "Czarny" przeprowadził akcję sabotażową na węźle kolejowym w Płaszowie (porównaj z akcją "NN "Czarnego" z Gwardii Ludowej Polskiej Partii Socjalistycznej).

Leonid Czetyrko postrzelał się na ul. Kazimierza Wielkiego w Krakowie z patrolem 307. batalionu policji. Zbiegł zabijając policjanta a dwóch innych raniąc.

Do Krakowa przybył, z zadaniem skoordynowania prac organizacyjnych Gwardii Ludowej Polskiej Partii Robotniczej, Augustyn Micał „Gustek”.

W spotkaniu z sekretarzem Komitetu Obwodowego Polskiej Partii Robotniczej w Krakowie Romanem Śliwą w Charsznicy, brali udział Edward Andrysik i Stanisław Gębala (wg części źródeł spotkanie to miało miejsce w kwietniu 1942 r.).

Stefan Dębicz, Jan Szumiec, Stanisław Wajda i Władysław Wojnarowicz, z Gwardii Ludowej Polskiej Partii Robotniczej podpalili wojskowy park samochodów ciężarowych na boisku klubu sportowego „Makkabi” koło Wawelu.

W Okręgu Miechów Polskiej Partii Robotniczej podjęli działalność Tadeusz Grochal "Tadek Biały" i Jan Szwaja "Siekiera".

Konspiracyjną działalność rozpoczął Uniwersytet Jagielloński. Jej inicjatorem był profesor doktor Mieczysław Małecki. Pierwsze zajęcia odbyły się na polonistyce wykładał m.in. Stanisław Pigoń, na wydziale filozoficznym. Wykłady prowadził tam Ludwik Kamykowski. Wykładał też profesor Tadeusz Lehr-Spławiński, a także Kazimierz Ignacy Nitsch.