Z Małopolska w II Wojnie Światowej

27 lipca 1944 r.

Jednostki Grupy Armii „Północna Ukraina” przystąpiły do budowy umocnień na linii Sanu i Wisły. 154. Dywizja Rezerwowa (ze sztabem w Krakowie) podjęła budowę umocnień w rejonie Pińczowa i Miechowa. 226. Nadkomendantura Polowa (ze sztabem w Krakowie) podjęła budowę umocnień w rejonach Grybów– Tarnów – Przedbórz oraz Piwniczna – Nowy Sącz – Bochnia. Komendę Miasta Krakowa przekształcono w Komendę Garnizonu i podporządkowano bezpośrednio dowódcy Okręgu Wojskowego Generalnego Gubernatorstwa.

Z Krakowa wyjechał Herter, kierownik Ogrodu Botanicznego. Jego obowiązki przejął ok. Bogumił Pawłowski.

Z Montelupich w Krakowie odszedł transport 120 więźniów do KL Gross-Rosen (m.in. Tadeusz Kot "Korab", i Julian Schuster "Wir", wg niepotwierdzonych danych wywieziono nim pułkownika Józefa Spychalskiego). Z Helclów 129 więźniarek do KL Ravensbrück. Z  KL Plaszow wywieziono go KL Gross Rosen Tadeusza Śliwińskiego. Został tam oznaczony numerem 8827.

W Przegorzałach miała miejsce zbiorowa egzekucja nieustalonej liczby więźniów.

Z KL Plaszow w nieznanym kierunku odszedł transport 109 więźniów.

Po wykonaniu zadania rozformowano Zgrupowanie "Wschód" Okręgu Lwów Armii Krajowej dowodzone przez podpułkownika Franciszka Rekuckiego "Topór", które od 18 lipca 1944 r. broniło przed wycofującymi się Niemcami podejść do Lwowa od wschodu.

Na stanowisko komendanta garnizonu w Skalbmierzu został wyznaczony Franciszek Pudo "Sokół".

Na terenie Inspektoratu Nowy Sącz Armii Krajowej zaczął obowiązywać stan pogotowia do Akcji „Burza”.

Julian Zubek "Tatar" zaprzysiągł w Gorzkowie 16 ludzi do 1. pułku strzelców podhalańskich Armii Krajowej.

Powołano do życia 1. Brygadę Armii Ludowej im. Ziemi Krakowskiej. Jej dowódcą został Józef Saturn „Bartek”, a szefem sztabu Józef Wiśniewski „Józek”.

Rozpoczęło się desantowanie oddziału NKWD "Borba" (Walka) w rejonie Grabiów. W pierwszej grupie znajdował się prawdopodobnie Aleksiej Drumaszko "Stasik" (inne źródła podają jako datę jego skoku 28 lipca lub 6 sierpnia 1944 r.).Dowódca grupy, pułkownik Nikołaj Kazin "Kalinowski" jeszcze na pokladzie samolotu stwierdził ustrkę sapdochronu i wrócił do bazy.

Zrzucono w rejonie Tunelu oddział "Szturm". Zastępcą dowódcy był , w stopniu lejtnanta, A. T. Ziewin.  Lądowała wówczas także radiotelegrafistka W. W. Pozdnikina.