Z Małopolska w II Wojnie Światowej

(Różnice między wersjami)
 
Linia 17: Linia 17:
 
Oddział Batalionów Chłopskich "Sablik" rozbił posterunek we dworze w Staszówce. Zlikwidowano dwóch niemieckich oficerów - jednego z nich zastrzelił [[PTASZEK Bolesław|Bolesław Ptaszek]] "Rożek".  
 
Oddział Batalionów Chłopskich "Sablik" rozbił posterunek we dworze w Staszówce. Zlikwidowano dwóch niemieckich oficerów - jednego z nich zastrzelił [[PTASZEK Bolesław|Bolesław Ptaszek]] "Rożek".  
  
Oddział Batalionów Chłopskich [http://www.malopolskawiiwojnie.pl/index.php?title=PAWLINA_Piotr Piotra Pawliny] "Piotr"
+
Oddział Batalionów Chłopskich [http://www.malopolskawiiwojnie.pl/index.php?title=PAWLINA_Piotr Piotra Pawliny] "Piotr" atakował niemiecką kolumnę w Słupi (prawdopodobnie chodzi tu jednak o akcję z [[1944_sierpień_01|1 sierpnia 1944]] r.) i oddział Wehrmachtu w Mokrej.

Aktualna wersja na dzień 19:54, 15 wrz 2023

4 sierpnia 1944 r.

„Patronat” dostarczył do KL Plaszow 221 paczek.

Rozpoczęła  się dziesięciodniowa akcja wywożenia do Seichau pod Legnicą zmagazynowanych 24 września 1941 r. w schronie pod wschodnim skrzydłem Wawelu najcenniejszych dzieł sztuki z terenu całego Generalnego Gubernatorstwa.

Z Biblioteki Jagiellońskiej wywieziono do Adelina na Dolnym Śląsku księgozbiór Czytelni Głównej i część najnowszych nabytków.

Franciszek Mróz "Żółw" na czele swego nowo utworzonego oddziału w Zgrupowaniu Partyzanckim Armii Krajowej „Kamiennik” na Łysinie brał udział w wymianie ognia z załogami dwóch niemieckich samochodów na Sarnulkach.

Walenty Adamczyk został powołany przez Bolesława Ostrowskiego Nieczuja na stanowisko szefa Biura Informacji i Propagandy 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej i zastępcę dowódcy dywizji.

W walkach zgrupowania OP-23 pod Zagórzem i Tarnawą wyróżnił się Leopold Czuchra "Pokrzywka".

Oddział Batalionów Chłopskich "Sablik" rozbił posterunek we dworze w Staszówce. Zlikwidowano dwóch niemieckich oficerów - jednego z nich zastrzelił Bolesław Ptaszek "Rożek".

Oddział Batalionów Chłopskich Piotra Pawliny "Piotr" atakował niemiecką kolumnę w Słupi (prawdopodobnie chodzi tu jednak o akcję z 1 sierpnia 1944 r.) i oddział Wehrmachtu w Mokrej.