Z Małopolska w II Wojnie Światowej

17 stycznia 1945 r.

Wyszły ostatnie numery „Gońca Krakowskiego” i „Krakauer Zeitung”.

Zlikwidowano funkcjonujący od stycznia 1944 r. przy ul. Prądnickiej w Krakowie obóz przejściowy dla wywożonych na roboty do Rzeszy.

Około 12,00 odbyło się ostatnie posiedzenie rządu Generalnego Gubernatorstwa, a raczej najbliższych współpracowników Hansa Franka, który zapewnił ich, że „Kraków – stare niemieckie miasto – nigdy nie może być dla Niemców stracone”.

Około 14,00 Gubernator Generalny Hans Frank opuścił Wawel i odjechał do Sichowa na Śląsku.

Wczesnym popołudniem pełnię władzy w Krakowie przejął Wehrmacht, organy cywilnej administracji uciekły z miasta.

Odjechał do Ostrawy ostatni (?) konwój ewakuacyjny krakowskiego gestapo dowodzony przez Heinricha Hamanna. Wyjechał z nim SS-Obersturmführer Kurt Reinhold Heinemeyer.

Wieczorem Niemcy podpalili magazyny przy Dworcu Głównym w Krakowie, przy ul. Grzegórzeckiej, składy Monopolu Spirytusowego przy ul. Cystersów, oraz budynki Akademii Górniczej przy al. Trzech Wieszczów gdzie niszczono w ten sposób archiwa rządu Generalnego Gubernatorstwa i gestapo, oraz archiwum krakowskiego gestapo w budynku przy ul. Pomorskiej 10 (to ostatnie podpalił Rudolf Fritz Körner po czym wyjechał z miasta).

Nocą ostatni cywilni dygnitarze niemieccy wyjechali z Krakowa. Razem z nimi wyjechał Rudolf Batz, ostatni komendant Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa.

<span />Patrol Odcinka „Żelbet” Obwodu Kraków-Miasto Armii Krajowej dowodzony przez Jana Kowalkowskiego „Halszka” u wylotu ul. Dominikańskiej w pl. Dominikański starł się z patrolem Schupo. Zginęło trzech Niemców.

Zlikwidowano Tajne Wojskowe Zakłady Wydawnicze Armii Krajowej we Wrząsowicach.

Oddział Batalionów Chłopskich Mieczysława Cholewy "Juhas" oddział stoczył potyczkę z Niemcami w Owieczce. Wg części źródeł wydarzenie to miało miejsce rok wcześniej w styczniu 1944 r.

Patrol oddziału NKWD "Borba" (Walka) dowodzony przez Aleksieja Drumaszko "Stasik"ostrzelal nocą niemiecki samochód w Kasince

Waleria Gębska "Wala" odbyła ostatnią wyprawę z Krakowa do Myslenic i z powrotem z informacjami dla Jewgienija Bieriezniaka.

Jednostki sowieckie podeszły do przedmieść Krakowa od północy i północnego zachodu, z kierunku na którym miasto nie było przygotowane do obrony.

Armia Czerwona wyzwoliła więzienie w Tarnowie uwalniając m.in. Albina Józefa Szeligę "Szklarz".

Około godziny 14,30 lotnictwo sowieckie rozpoczęło silny nalot na Kraków. Bomba zniszczyła kamienicę przy ul. Studenckiej.

Załoga elektrowni w Rożnowie wyciągnęła z jeziora zatopione tam regulatory turbin. Wacław Balcerski, główny inżynier, postawił im za to wino.

Z KL Auschwitz wyruszyła piesza kolumna ewakuacyjna więźniów, wśród nich były Maria i Wanda Rychlik.