Z Małopolska w II Wojnie Światowej


BASTER Jan.           
Urodzony w 1879 r. w Brzoskwini koło Krakowa. Ukończył średnią szkołę zawodową w Krakowie. Był ekonomistą. Pracował w reprezentacji piwa okocimskiego na rogu ulic św. Tomasza i św. Jana w Krakowie. Cała rodzina działała w Związku Odwetu Związku Walki Zbrojnej, następnie w Kedywie Armii Krajowej Okręgu Kraków. Po raz pierwszy aresztowano go z żoną i synami 5 czerwca 1940 r. w mieszkaniu przy Garbarskiej 6 w Krakowie. Został osadzony w więzieniu Montelupich. 15 sierpnia 1940 r. zwolniono go z braku dowodów winy. Wrócił do poprzedniej pracy. Ponownie został aresztowany 2 lutego 1943 r. z synem Zbigniewem w punkcie kontaktowym Kedywu w sklepie przy Starowiślnej 33. Wywieziono go do KL Auschwitz. Został przeniesiony do KL Buchenwald. Po wojnie mieszkał w Krakowie, nie pracował.        
Zmarł 5 grudnia 1950 r.
Był żonaty z Kunegundą, miał czterech synów: Józefa (żołnierza Kedywu „Rak”), Jerzego (żołnierza Kedywu „Gala”), Zbigniewa (żołnierza Kedywu „Wicher”) i Feliksa.           
Nekrolog, „Dziennik Polski”, 1994; Słownik uczestniczek walki o niepodległość Polski 1939-1945, Warszawa 1988, s. 30;<span style="layout-grid-mode:line" />