Z Małopolska w II Wojnie Światowej

(Różnice między wersjami)
(Utworzył nową stronę „<!--[if gte mso 9]><xml> <o:OfficeDocumentSettings> <o:AllowPNG/> </o:OfficeDocumentSettings> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View...”)
 
Linia 640: Linia 640:
 
<![endif]-->  
 
<![endif]-->  
  
WĄSIKIEWICZ Stanisław.
+
WĄSIKIEWICZ Stanisław.  
  
Został zrzucony do okupowanej Polski 18 marca 1943 r. w trójkącie rzek Bug i Liwiec. Należał do Polskiej Partii Robotniczej. Używał pseudonimu '''„Leon”''' i fałszywego nazwiska '''Stanisław Rutkowski'''. Był radiotelegrafistą. Od marca 1943 r. do wiosny 1944 r. pracował na radiostacji o kryptonimie „Jack”. Został skierowany przez Pawła Findera do Krakowa na miejsce aresztowanego w kwietniu 1943 r. Leonida Czetyrki „Czarny”. Przerzucono go z Krakowa do Zalesia pod Warszawą. Jego radiostację przewiózł tam Jan Górkiewicz. Przetrwał wojnę ukrywając się w rejonie Piaseczna.
+
Został zrzucony do okupowanej Polski 18 marca 1943 r. w trójkącie rzek Bug i Liwiec. Należał do Polskiej Partii Robotniczej. Używał pseudonimu '''„Leon”''' i fałszywego nazwiska '''[[RUTKOWSKI_Stanisław|Stanisław Rutkowski]]'''. Był radiotelegrafistą. Od marca 1943 r. do wiosny 1944 r. pracował na radiostacji o kryptonimie „Jack”. Został skierowany przez Pawła Findera do Krakowa na miejsce aresztowanego w [[1943_kwiecień|kwietniu 1943]] r. [[CZETYRKO_Leonid|Leonida Czetyrki]] „Czarny”. Przerzucono go z Krakowa do Zalesia pod Warszawą. Jego radiostację przewiózł tam[[GÓRKIEWICZ_Jan|Jan Górkiewicz]]. Przetrwał wojnę ukrywając się w rejonie Piaseczna.

Wersja z 16:09, 28 paź 2023


WĄSIKIEWICZ Stanisław.

Został zrzucony do okupowanej Polski 18 marca 1943 r. w trójkącie rzek Bug i Liwiec. Należał do Polskiej Partii Robotniczej. Używał pseudonimu „Leon” i fałszywego nazwiska Stanisław Rutkowski. Był radiotelegrafistą. Od marca 1943 r. do wiosny 1944 r. pracował na radiostacji o kryptonimie „Jack”. Został skierowany przez Pawła Findera do Krakowa na miejsce aresztowanego w kwietniu 1943 r. Leonida Czetyrki „Czarny”. Przerzucono go z Krakowa do Zalesia pod Warszawą. Jego radiostację przewiózł tamJan Górkiewicz. Przetrwał wojnę ukrywając się w rejonie Piaseczna.