Z Małopolska w II Wojnie Światowej

W lutym 1942 r. w Małopolsce:

1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28

Siły Wehrmachtu w Generalnym Gubernatorstwie liczyły 300 000 żołnierzy, wspomagało ich 50 000 policjantów i SS-manów.

Z siedziby zakopiańskiego Gestapo w "Palace" do tarnowskiego więzienia przewieziono Zofię Augustyn.

W KL Ravensbrück została zamordowana, wraz z grupą niedołężnych więźniarek, Adelajda Boguńska, łączniczka szefa Związku Odwetu Okręgu Kraków Związku Walki Zbrojnej. W obozie była oznaczona numerem 7414.

Heinrich Hamann nakazał nowosądeckim Żydom oddanie ciepłej odzieży (zatrzymał zakładników swoim życiem gwarantujących wykonanie polecenia).

W Jarosławiu został aresztowany na skutek zdrady porucznik Michał Cerkiewniak "Boruta". Po trzech dniach zbiegł z więzienia.

Jadwiga Apostoł przeniosła się z meliny w Skomielnej do Jordanowa, a potem do Polany.

Mieczysław Lewiński "Czesław" grupą organizującą Polską Partię Robotniczą w Krakowie, w województwie krakowskim i częściowo w kieleckim.

Stanisław Ziaja „Domański” został sekretarzem Komitetu Obwodowego Polskiej Partii Robotniczej w Krakowie. Po dekonspiracji w czerwcu 1942 r. przeniesiono go na inny teren.

Ukazał się pierwszy numer dwutygodnika Na Front, organu Komitetu Obwodowego Polskiej Partii Robotniczej. Pismo redagowali Andrzej Burda, Ignacy Fik i Józef Zemanek. Powielane było w domu Józefa Konika na Woli Justowskiej do lipca 1942 r.

Norbert Michta ukończył Liceum Administracyjno-Handlowe w Działoszycach i podjął pracę jako subiekt w spółdzielni „Dobrobyt” w Janowicach

W więzieniu  Montelupich w Krakowie przygotowywano zbiorową ucieczkę. Przygotowania zostały zdekonspirowane, a w czasie dodatkowego śledztwa Józef Cyrankiewicz zaprzeczał aby mieli w niej pomagać strażnicy z SS.

W rejonie Krakowa sowiecki samolot zrzucił Leonida Czetyrkę "Kolka" (wg innego źródła miało to miejsce w marcu 1942 r.)